Mivel enyhítheted a változókori tüneteket? Az Organiqa hormonegyensúly kapszulája segíthet.

Mivel enyhítheted a változókori tüneteket? Az Organiqa hormonegyensúly kapszulája segíthet.

Változókor vagy menopauza?

Valószínűleg észrevetted, hogy a köznyelvben sokan szinonimaként használják a két fogalmat – pedig orvosi körökben mást jelentenek.

A menopauza az utolsó menstruációs vérzést és az azt követő rövid időszakot, a változókor pedig azt az akár 10-15 évet karolja fel, amely alatt végbemennek a hormonális változások.

(Magyarán a menopauza két részre osztja a változókort: pre-és postmenopauzára.)

Az átmenet általában 47-48 éves korban jelentkezik, de ez csak a statisztika – ahogyan a panaszok gyakorisága is.

Van, akinél később és egyértelmű jelzések nélkül zajlik az átállás, és van, aki 40. szülinapja előtt szembenéz a tünetekkel.

5 jó szokás, ami enyhíti a kellemetlen tüneteket

Arról sokat hallunk, hogyan támogathatjuk az ösztrogén és progeszteron szenvedélyes táncát, arról viszont elvétve esik szó, hogy a változókor felé lépkedve a pajzsmirigy és a vércukorszint támogatása legalább ennyire lényeges.

Elsőre úgy tűnhet, hogy három messze álló területről van szó, pedig közös metszetük az egészséges cirkadián ritmus és alvásrutin, a napi szintű mozgás, a stresszkezelés, illetve a tápanyagdús táplálkozás.

Ezeken belül a következőkre érdemes fókuszálni:

  1. Változókorban a tápanyagok közül kiemelt jelentőséget kap a magnézium, a vas, a zsírban oldódó vitaminok, illetve a B1- és B6-vitaminok. Ezekkel akár teljes értékű növényi táplálkozás mellett, a szezonalitás követésével is el tudod látni a testedet.
  2. Szénhidrátok közül válaszd a lassan felszívódó forrásokat, a főétkezéseidnél pedig mindig legyen elég rost és fehérje a tányérodon. Egyiket sem kell túlmisztifikálni. Az ‘egészséges tányér’ szó szerint a kezedben van, ezért az étkezések összeállításánál elég, ha a következő alapszabályokat követed: 2 marék zöld leveles, 1 marék káposztaféle és 1 marék színes zöldség (pl. sárgarépa, cékla, sütőtök) vagy gyümölcs és 1-2 tenyérnyi hüvelyes vagy fermentált szójatermék, esetleg tojás vagy bio tejtermék legyen a reggeliben, ebédben és vacsorában. Szénhidrátforrások közül ajánlom a gyökérzöldségeket, a gumósokat és a gabonákat (pl. árpa, hajdina, köles, hűtött rizs), amelyekből szintén 1-2 marék az irányadó mennyiség.
  3. A jóga, a pilates, a tánc, a meditáció és a légzőgyakorlatok a szimpatikus idegrendszer dominanciájának csökkentésével nemcsak a regenerációt támogatják, hanem az immunrendszer és az anyagcsere munkáját is segítik.Találd meg azt a stresszkezelő technikát, amelyiket szívesen beiktatsz a napi rutinodba és hamar észre fogod venni, hogy a tested meghálálja a befelé figyelést.
  4. A folyadékbevitelt azért hangosítom ki újra és újra, mert látom, hogy sokaknak még mindig kihívás. Ha közéjük tartozol, akkor kösd egy-egy hétköznapi mozzanathoz (pl. ébredés után, séta előtt és után, stb.) vagy állíts be napi 6-8 emlékeztetőt.
  5. A fentieken túl segítő kezet nyújthatnak a női hormonrendszert támogató gyógynövények.

A toplista élén a maca, a barátcserje, a cickafark és a vörös málnalevél áll, de bármelyiket próbálod ki figyelj rá, hogy tiszta levegőjű lelőhelyről származzon, különben toxinokkal is terhelheted a szervezetedet.

Fontos, hogy most a teljesség igénye nélkül az eddigi kutatások, tapasztalatok alapján leghasznosabb tanácsokat osztottam meg a változókori tünetek enyhítésére. Igazán hatékonyan akkor tudod támogatni a testedben zajló kisebb-nagyobb hormonviharokat, ha tudod, hogy a hormonrendszered, az anyagcseréd vagy a pajzsmirigyed kér nagyobb odafigyelést.

(Erre egy kivizsgálással deríthetsz fényt.)

forrás: Organiqa.hu

Tartalomhoz tartozó címkék: életmód